2022-02-19 07:37:54

Thomsen fik sin debut: Må bevise de tager fejl

Nicolaj Thomsen fik sin debut for SønderjyskE fredag aften, og det var fedt for den tidligere FC København-spiller at være tilbage, selvom der var nogle skønhedsfejl.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 18. runde

FT

SØN

2 - 3

AGF

2'
10
Peter Christiansen
Mål
14'
20
Stefan Gartenmann
Mål
34'
21
Patrick Mortensen
Mål
59'
22
Jon Thorsteinsson
Mål
90'
23
Patrick Mortensen
Mål

Fredag aften var Nicolaj Thomsen tilbage på den danske grønsvær, da den tidligere FC København- og AaB-spiller fik sin debut for SønderjyskE i Superliga-opgøret mod AGF.

Her kunne han næsten ikke have ønsket en bedre start på livet i Sønderjylland, da SønderjyskE allerede var foran med 2-0 efter 14 minutter, hvor Thomsen endda blev noteret for en assist ved det andet mål.

Det hele endte dog i en kæmpe fuser, da AGF formåede at vende opgøret på hovedet og vinde 3-2, men Thomsen synes alligevel, de kom med et godt udtryk gennem kampen.

- Det var først og fremmest mega fedt at være tilbage og spille noget bold. Men ja, der var knald på i den her kamp. Det var fedt at komme i gang. Jeg er utrolig stolt af drengene, da vi kom med et fedt udtryk.

- AGF spillede en god kamp, og til tider var det også det, vi havde forventede. Men i momentvis viser vi også, at vi havde noget at bide fra med.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Thomsen fik sin debut: Må bevise de tager fejl
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Der var også en personlig glæde at spore hos SønderjyskE's nye midtbanespiller, selvom det ikke var alt, som gik hans vej fredag aften.

- Der var selvfølgelig nogle skønhedsfejl hist og pist, men det var mega dejligt at være tilbage. Jeg glæder mig til at spille en masse mere og få bygget på, og så er jeg sikker på, at jeg kommer tilbage i en rigtig god form. 

Thomsen kommer fra et ophold i Vålerenga i Norge, hvor han ikke fik den store succes. 

Efter fredagens opgør blev Thomsen så også spurgt om, hvordan han havde det med, at folk så ham som en lottokupon for sønderjyderne, men det tager midtbanespilleren helt roligt.

- Jeg må vel bevise, at de tager fejl. Det vil jeg gøre ved at levere gode præstationer på banen, udtaler Nicolaj Thomsen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 18. runde

FT

SØN

2 - 3

AGF

2'
10
Peter Christiansen
Mål
14'
20
Stefan Gartenmann
Mål
34'
21
Patrick Mortensen
Mål
59'
22
Jon Thorsteinsson
Mål
90'
23
Patrick Mortensen
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce