3F Superliga -Thorup kan se sig selv i FCM i længere tid
2017-09-17 08:00:02
Foto: Getty Images

Thorup kan se sig selv i FCM i længere tid

Jess Thorup har kontraktudløb med FC Midtjylland næste sommer, men indtil videre fylder det ikke meget for cheftræneren, der ser primært positivt på de mange meninger om hans trænerevner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Jess Thorup er godt to år henne i sin treårige aftale med FC Midtjylland. Næste sommer har han kontraktudløb, men indtil videre fylder det ikke noget for midtjydernes cheftræner, der i stedet koncentrerer sig om dagligdagen.

- Jeg bruger ikke ret meget tid på det, for hvis jeg gjorde det, ville det flytte fokus fra det vigtigste; at optimere muligheden for at holdet præsterer. Men jeg er da sindssyg glad for de ting, vi har gang i.

- Jeg har været her snart to og et halvt år, vi har spillet 28 europæiske kampe, vi har været i playoff (Europa Leagues playoff-runde, red) tre år i træk, vi hentet en medalje og desværre misset en anden.

- Jeg ved godt, det var et mesterskabshold, jeg overtog, men jeg synes rent faktisk, at vi har flyttet os sindssygt meget. Både individuelt og som hold. Hvad der så skal ske på længere sigt, er jeg ikke selv herre over, siger Thorup til bold.dk.

Men du er vel selv herre over, om du har lyst til at forlænge eller prøve noget andet?

- Jeg har det sådan, at så længe jeg er ansat i FC Midtjylland, så har det min fokus 100 procent. Jeg møder ind som den første, og jeg glæder mig hver eneste dag.

- Jeg tænker ikke på andet end FCM, men det er klart, at jo tættere vi kommer på næste sommer, jo mere begynder overvejelserne. Både for klubben og for mig. Men lige nu forholder jeg mig kun til, at jeg er FCM-træner. Det synes jeg er vigtigt at gøre, siger Thorup.

Men kan du forestille dig at blive i FCM længere end denne sæson?

- Det kan jeg sagtens forestille mig. Jeg har været så heldig at blive headhuntet et par gange. Først fra Esbjerg til U21-landsholdet, og derefter fra U21-landsholdet til FC Midtjylland, hvor jeg er sindssyg glad for at være.

- Jeg kan sagtens se mig selv blive i en længere periode, men man skal som bekendt være to til en dans, hvis den skal være rigtig god. Som sagt er det dog ikke noget, jeg har fokus på i dagligdagen.

Thorup er ofte genstand for spekulationer og mindre flatterende kommentarer på sociale medier og debatfora, men det bruger han ingen tid eller energi på. Han ser dog positivt på opmærksomheden.

- Jeg er overhovedet ikke på hverken det ene eller andet. Og hvis jeg skulle forholde mig til alle de holdninger, der er  - at jeg er en stjerne eller en idiot - kunne jeg ikke lave andet.

- Jeg har mine egne meninger og holdninger sammen med mit team, og ret meget andet forholder jeg mig ikke til. Så ved jeg godt, at der er 5.000, 8.000 eller 10.000 dygtige trænere rundt omkring på stadion, der gerne vil kommentere på mit arbejde på godt og ondt.

- Og det er rigtigt fedt. Det vidner om, at der er interesse for klubben, og det er positivt. Så er jeg også med på, at jeg er en udskældt herre ifølge nogen og måske en gud i andres øjne. Det er både positivt, men også lidt bagsiden af medaljen nogle gange, siger Thorup.

Thorup har før dagens kamp stået i spidsen for FCM i 113 kampe i alt i Superligaen, Europa League og pokalen. Det er blevet til 56 sejre, 23 uafgjorte og 34 nederlag.

mikael@bold.dk

Annonce
Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce