1. Division -Thrane: Nykøbing er ekstremt spændende
2019-02-04 10:01:41
Foto: Allan Høgholm / Getty Images

Thrane: Nykøbing er ekstremt spændende

Midtbanespilleren Mathias Thrane er spændt på at komme i gang i Nykøbing FC, som han kalder en ekstremt spændende klub.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den 25-årige midtbanespiller Mathias Thrane er begejstret for, at han det kommende halvandet år skal spille i Nykøbing FC.

Efter et halvt år som klubløs blev Thrane mandag præsenteret i 1. divisionsklubben på en kontrakt til sommeren 2020.

- Jeg har en rigtig god fornemmelse af Nykøbing FC. Jeg har haft nogle rigtig gode snakke med både Claus Jensen og Jens Olsen, og for mig er det meget vigtigt, at jeg er i en klub, hvor man tror på mine kvaliteter, siger Thrane til klubbens hjemmeside.

- Det føler jeg helt sikkert, at Nykøbing FC gør, og jeg er sindssygt glad for, at det hele endte med at komme i stand.

Thranes nye klub lægger ikke skjul på, at man sigter højt, og den tidligere OB-spiller kan godt lide den retning, klubben er på vej i.

- Nykøbing FC er en ekstremt spændende klub. Der er mange klubber, der melder store ambitioner ud, men som tingene ikke lykkes for. NFC er anderledes, og jeg synes, at klubben er lykkes med at rykke ved en masse og tage nogle gode skridt i den rigtige retning. Klubbens placering forud for resten af den her sæson siger det hele, siger Thrane.

Thrane kan allerede få debut fo Nykøbing mandag, når holdet møder FC Nordsjælland i en træningskamp.

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg er ellevild efter at komme i gang. Jeg glæder mig rigtig meget til at blive en del af klubbens gode træningsmiljø og til at tage hul på et forår, som jeg tror på bliver rigtig godt for klubben, siger han.

Nykøbing FC overvintrer på fjerdepladsen i 1. division.


Foto: Allan Høgholm / Getty Images

Ingen kommentarer

I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.

Skriv kommentar

annonce
annonce
annonce
annonce
0