Allsvenskan -Tidl. FCK-talent misser hele 2022 med skade
Foto: Darrin Zammit Lupi/Reuters/Ritzau Scanpix
2022-03-09 12:23:26
Foto: Darrin Zammit Lupi/Reuters/Ritzau Scanpix

Tidl. FCK-talent misser hele 2022 med skade

Det tidligere FCK-talent Brandur Olsen er blevet ramt af en alvorlig knæskade, som ventes at holde ham ude i hele kalenderåret 2022.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HEL

2 - 1

JÖN

Under Helsingborgs træningslejr i Marbella blev Brandur Hendriksson Olsen skadet, og nu venter en lang, ufrivillig pause for færingen.

Helsingborg oplyser ikke præcis, hvilken form for knæskade der er tale om, men i hvert fald kræver den en operation, og 26-årige Brandur Olsen kommer derfor ikke i kamp mere i 2022-sæsonen.

Desuden er Wilhelm Loeper blevet skadet og ventes ude i to-tre måneder.

- Først og fremmest er det ærgerligt for Brandur og Wilhelm personligt og som fodboldspillere, men selvfølgelig også for os som hold, da begge spillere er vigtige.

- Desværre er skader en del af fodbolden og noget, vi altid er nødt til at have med i beregningerne. Vi har en bred trup, men også godt styr på markedet. Med skader til toneangivende spillere kan det blive aktuelt at hente afløsere, siger sportschef Andreas Granqvist til Helsingborgs hjemmeside.

Brandur Olsen kom til FCK's ungdomsafdeling i 2011 og nåede frem til 2016 i alt 16 førsteholdskampe i den hvide trøje.

Midtbanespilleren har også været forbi Vendsyssel og Randers i Danmark.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HEL

2 - 1

JÖN

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce