Den tidligere AaB-spiller Markus Holgersson har i en alder af 34 år besluttet sig for at indstille sin aktive fodboldkarriere.
Han tilbragte det sidste halvandet år af sin karriere i Helsingborgs IF, hvor han har været fast mand.
Han kom til AaB tilbage i sommeren 2016, men allerede året efter forlod han igen klubben uden at have vist synderlige prøver på talentet.
Hos Helsingborg fandt han tilbage til barndommens rammer og har i løbet af 2019-sæsonen spillet flere kampe som anfører i klubben, hvor også danske Anders Lindegaard og Anders Randrup er.
- Jeg vil gerne takke alle i Helsingborgs IF og alle supoortere for en fantastisk tid her. Jeg har vundet det svenske mesterskab, to cup-titler, spillet i Europa og været med til at tage klubben tilbage i Allsvenskan, hvor den nu er stabiliseret.
- Nu er det på tide at give stafetten videre til nogle andre, siger Markus Holgersson til klubbens hjemmeside.
I løbet af karrieren nåede han at spille for New York Red Bulls, Wigan, Anorthosis og Lorca FC. I AaB nåede han 31 kampe.


AaB
Helsingborg
Allsvenskan





























