2023-08-16 13:26:26

Tidligere AaB-talent får ny kontrakt i Thisted

2. divisionsklubben Thisted FC skriver i en pressemeddelelse, at klubben har forlænget kontrakten med Mathias K. Andersen. Han kom til klubben fra Vejgaard i sommeren 2019, og Andersen har en fortid i AaB.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 3. runde

FT

FAM

2 - 1

THI

Thisted FC har haft glæde af 25-årige Mathias K. Andersen siden sommeren 2019, og det kommer til at fortsætte. 

2. divisionsklubben skriver nemlig i en pressemeddelelse, at midtbanespilleren har sat sin signatur på en ny kontrakt med klubben. 

Det er noget, der glæder cheftræner Daniel Kristensen. 

- Andersen er god for truppen, omklædningsrummet og kulturen. Han er også en sympatisk person, og det vægter jeg også højt i forhold til det, som er vigtig menneskelige træk. Andersen kommer altid og gør hvad han skal til sine træninger og arbejder for at blive dygtigere.

- Han har haft fine kampe i foråret, og leverede det jeg forventede, og så er han er med til at skærpe konkurrencen i truppen, så folk skal stå på tæer for at få spilletid på holdet, siger cheftræner, Daniel Kristensen i en pressemeddelelse. 

Mathias K. Andersen har tidligere været en del af AaB og Vejgaard. 

Andersen spillede 24 kampe for Thisted FC i 2. division i den seneste sæson.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 3. runde

FT

FAM

2 - 1

THI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce