

Joachim Andersen har startet inde i alle fire Nations League for Danmark. Fredag blev han udskiftet efter 63 minutter i 2-0-sejren over Østrig, men i de tre foregående kampe er det blevet til fuld spilletid.
Efter kampen mod Østrig siger Crystal Palace-spilleren, at han er godt tilfreds med måden, han har vist sig frem på. Det siger han til TV 2.
- Jeg synes, jeg har vist mig godt frem og gjort de ting, jeg er god til. Jeg er godt tilfreds med mig selv og holdet. Vi kører bare på.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Mig og Jannik (Vestergaard, red.) har masser af erfaring og har spillet på højeste niveau i lang tid. Jeg prøver bare at gøre mit bedste, og når jeg er i klubben vise mig frem i verden bedste liga (Premier League, red.).
Resultatet betyder, at Danmark fører gruppe 1 med ni point. På sidstepladsen er Frankrig med blot to point.