Tobias Perch Nielsen var knæskadet i dette meste af foråret, men i den nye sæson er den 26-årige offensivspiller kommet flyvende ud til den nye sæson med indtil videre fire mål i fire kampe – nok til at gøre ham til rækkens øjeblikkelige topscorer.
En personlig træner har hjulpet Næstved-profilen på rette spor, og han håber nu at fortsætte.
- Det går godt, og mine knæ har faktisk aldrig haft det bedre end nu. Jeg ved, at chancerne nok skal komme, så det handler om at være skarp. Lige nu er det stolpe ind, og det er dejligt. Det giver selvtillid, men jeg er også godt klar over, at det ikke nytter noget at hvile på laurbærrene. Jeg skal arbejde hårdt og fortsætte i samme spor, siger Perch Nielsen til bold.dk og tilføjer:
- Jeg tænker ikke over det der med at være topscorer. Men vi har et pissegodt hold i Næstved, og vi scorer mange mål. Jeg ved som sagt, at chancerne nok skal komme, så hvis jeg er skarp, så kommer der også flere mål. Og jo, det kunne være sjovt at blive topscorer, men lige nu er det ikke så vigtigt.
Næstved leger med i toppen af 1. division, men fokus er ikke på tabellen.
- Der er kun spillet fire kampe, så intet er afgjort endnu. Vi ved, der kan komme en dårlig periode, og det handler meget om, hvordan vi reagerer på det. Hvor hurtigt man kommer tilbage på sporet.
- Men lige nu spiller vi god fodbold og scorer mange mål. Vi tager en kamp ad gangen, og det kan godt blive en rigtig sjov kamp hjemme mod Vejle på søndag. Den vil vi gerne have tre point ud af, men andet har vi heller ikke fokus på lige nu, siger Perch-Nielsen.
Perch Nielsen har tidligere været i klubber som Roskilde, Viborg, Fredericia og Hobro.
mikael@bold.dk



Næstved Boldklub
Betinia Liga































