2026-03-27 09:00:00

Tre års kriblen for Hermansen: Målmandsfaget i en nøddeskal

Mads Hermansen erkender, at han har hungret efter at få debut på landsholdet, men understreger samtidig det normale ved at skulle vente tålmodigt som keeper. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Parken
Artiklen fortsætter efter indholdet

- semifinale

FT

DAN

4 - 0

NMD

49'
10
Mikkel Damsgaard
Mål
58'
20
Gustav Isaksen
Mål
59'
30
Gustav Isaksen
Mål
75'
40
Christian Nørgaard
Mål

Næsten fire år.

Så lang tid skulle der gå, fra Mads Hermansen første gang var med omkring det danske A-landshold, til han fik sin debut i rødt og hvidt. 

Torsdag aften vogtede han buret for Danmark i 4-0-sejren over Nordmakedonien i VM-playoff, og den 25-årige keeper nød det fra start til slut. 

- Det var stort og fantastisk. Jeg nød hvert sekund, fortalte Hermansen til Bold og øvrige medier efter slutføjt. 

Hermansen løftede efterfølgende sløret for, at han allerede i starten af ugen blev bekendt med sin startplads. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM kval. UEFA -Tre års kriblen for Hermansen: Målmandsfaget i en nøddeskal
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Jeg har vist det i en lille uges tid, så jeg har også haft lidt dage at gå på til at visualisere det her moment. Det er noget, jeg har drømt om altid. 

- Nu har jeg været en del af landsholdet i tre år, så det er noget, jeg har haft som målsætning - at skulle gå ind med drengene. Det var fantastisk, siger Hermansen, der første gang fik lov til at snuse til A-landsholdet i juni 2022. 

Ventet længe
Kasper Schmeichel har siddet tungt på posten som Danmarks førstekeeper, og derfor har Mads Hermansen været henvist til bænken gang på gang ved landskampene, siden han blev en fast del af truppen. 

Han erkender, at lysten til at spille sommetider har gjort det svært at sidde stille på bænken. 

- Det er målmandsfaget i en nøddeskal, at man har en indkøringsperiode, hvor man får lov til at være med omkring et hold. 

- Jeg har skullet sidde derude, hvor det har kriblet og brændt lidt i sædet en gang imellem, fordi man tænker: 'Nu må det gerne snart ske.' Det var dejligt, at jeg fik chancen i dag. Det er jeg meget glad for, siger Hermansen. 

Han har ikke brugt krudt på at tænke over, at debuten potentielt skyldtes Kasper Schmeichels alvorlige skulderskade. 

- Det har jeg ikke tænkt over. Nu har jeg fået chancen af Brian og trænerstaben. Om den kom på den ene eller anden måde betyder egentlig ikke så meget for mig. 

- Men jeg er meget, meget glad for at stå her med en sejr og et clean sheet, og at vi kom godt videre til næste runde, siger West Ham-keeperen, der faktisk fik mulighed for at hilse på Schmeichel efter kampen. 

- Ja, jeg mødte ham lige. Han var nede i omklædningsrummet, så det var dejligt at se ham. Han er selvfølgelig ked af det over sin skulder, og hvordan det går med den, men han var glad på mine vegne og ønskede mig tillykke, så det var dejligt, afslutter Hermansen. 

Podcast Cover

Hjulmand tæt på Atlético Madrid

Hattrick | Afsnit 141

Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid. 

Læs mere
-13:47

Artiklen fortsætter efter indholdet

- semifinale

FT

DAN

4 - 0

NMD

49'
10
Mikkel Damsgaard
Mål
58'
20
Gustav Isaksen
Mål
59'
30
Gustav Isaksen
Mål
75'
40
Christian Nørgaard
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce