I sommer udstyrede FC Barcelona Iñaki Peña med en ny aftale frem til sommeren 2029. I samme ombæring udlejede storklubben ham til Elche.
Selvom målmanden stadig ejes af Barcelona, er han klar i mælet om sommerens transfersaga.
I et interview forklarer Peña, at han havde brug for luftforandring – og mere spilletid.
– Jeg spillede 25 eller 26 kampe, men man sidder tilbage med en bitter smag i munden, når man ikke har spillet de sidste par måneder. Barça bad mig vente, indtil de fik registreret målmændene, og selvfølgelig ville det være nemt, fordi jeg har en kontrakt, udtaler han til AS.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Men jeg havde brug for at spille så mange kampe som muligt og få kontinuitet, hvilket er det, jeg har manglet i de seneste år for at kunne tage det næste skridt.
Iñaki Peña står noteret for to kampe i LaLiga for Elche i indeværende sæson.

FCK skuffede på Deadline Day
Hattrick | Afsnit 12Vi har optaget et afsnit af Hattrick midt om natten for at runde, at det danske transfervindue er lukket! Vi snakker om de største historier fra Deadline Day.
Læs mere
Elche
La Liga
























