Franske Troyes fik den værst tænkelige opfølgning på nedrykningen fra Ligue 1 i den netop overståede sæson.
Klubben, som er en del af City Football Group-konsortiet, sluttede som nummer 17 i Ligue 2, og det mundede ud i en nedrykning til National 1, da Ligue 2 i den forgangne sæson skulle slankes fra 20 til 18 klubber.
Eller det troede klubben i hvert fald.
Men grundet Bordeaux' konkursbegæring er klubben blevet tvangsnedrykket til National, hvor man har frigivet samtlige professionelle spillere.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den enes død har det som bekendt med at være den andens brød, og det samme er tilfældet i den næstbedste franske række.
For med en 17. plads var Troyes det bedst rangerende af de fire nedrykkede klubber, og med Bordeaux' afsked med rækken, får de en livline i 11. time.
Troyes udtaler selv, at klubbens budget for en sæson i Ligue 2 er blevet bekæftet, og de ønsker at 'bygge et hold hold, der kan kæmpe med ambition og repræsenterer Troyes med ydmyghed i den kommende sæson'.

Bordeaux
Troyes
Ligue 2

























