Tilbage i 2016 meldte DBU ud, at man sammen med Sverige, Norge og Finland ville undersøge muligheden for at afholde EM i 2024 eller 2028.
Slutrunden om tre år har Tyskland allerede fået, mens den om syv år er endnu ikke fastlagt, og nu er det tid til, at landene, der ønsker at arrangere slutrunden, skal erklære deres interesse.
Lande kan byde sig til som solovært, eller flere lande kan gå sammen og dele værtsskabet, hvis de ellers er forbundet geografisk.
Tyrkiet har bekræftet sit ønske om at arrangere slutrunden alene, mens Rumænien, Grækenland, Bulgarien og Serbien er gået sammen og også har bekræftet deres kandidatur.
Danmark og resten af de nordiske lande har ikke bekræftet deres ønske om det, men blot udtrykt interesse i slutrunden for fem år siden.
De pågældende lande skal leve op til følgende krav fra UEFA, som omhandler stadionkapacitet:
- Minimum ét stadion med plads til mindst 60.000.
- Minimum ét stadion, helst to, med plads til mindst 50.000.
- Minimum fire stadions med plads til mindst 40.000.
- Minimum tre stadions med plads til mindst 30.000.
Ifølge UEFA's plan vil landene, der byder ind på slutrunden, blive annonceret den 5. april 2022, mens den endelig vært forventes at blive udpeget i september 2023.
— UEFA (@UEFA) October 12, 2021

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Danmark





























