14 klubber har ikke overholdt UEFA's økonomiske regler i sidste sæson.
Det koster nu bøder af forskellige størrelser.
På baggrund af de seneste tre regnskabsår har UEFA vurderet, at Newcastle United, Juventus, Nice, Santa Clara, FC Astana og FK Partizan ikke har overholdt reglerne til fodboldindtægter.
Newcastle og Juventus har fået de største bøder på henholdsvis 10 og 20 millioner euro.
En lang række klubber har ikke formået at holde sig inden for reglerne til omkostninger til trupper. Reglerne tilsiger, at klubberne kun må bruge 70 procent af indtægterne på udgifter til holdet.
Det har klubberne Aston Villa, Chelsea, Newcastle, Nottingham Forest, Nice, Strasbourg, AEK Athen, Fiorentina og Fenerbahce ikke formået at overholde.
Artiklen fortsætter efter billedet

Som følge heraf er hver klub blevet idømt en bøde, som beregnet proportionalt efter hvor mange procentpoint de ligger over grænsen.
Strasbourg: €25m
Aston Villa: €22.5m
Fenerbahçe: €7m
Fiorentina: €6m
Chelsea: €3m
Newcastle: €3m
Nottingham Forest: €2.5m
AEK Athen: €0.5m
Nice: €0.45m
Aston Villa og Strasbourg er så langt over grænsen, at de er blevet underlagt begrænsning på registrering af spillere til A-listen i UEFA-turneringer i 2026/2027-sæsonen.
Også Vardar Skopje fra Nordmakedonien skal betale en bøde til UEFA. Her fremgår det, at klubben har indsendt mangelfulde regnskaber. Som følge heraf skal Vardar Skopje betale 250.000 euro i bøde.
Vardar Skopje vil blive udelukket fra UEFA's turneringer, hvis det sker igen inden for de kommende tre sæsoner.

VM Morgenbriefing: Tyskland kollapser - Holland følger trop
Hattrick | Afsnit 127Tyskland og Holland er færdige ved VM efter to dramatiske straffesparkskonkurrencer.
Læs mere
Nice
Chelsea
Aston Villa
Newcastle
Nottingham Forest
Partizan Beograd
Santa Clara
Fiorentina
Juventus
AEK Athen
Fenerbahce
FC Astana
FK Vardar Skopje
Strasbourg
Champions League
































