Arsenal måtte nøjes med 0-0 ude mod Nottingham Forest.
The Gunners ledte og ledte, men manglede det sidste. Mikel Arteta mener dog, at London-klubben blev snydt for et straffespark.
- Vi ville gerne have vundet kampen. Vi vidste, kampen ville blive svær og tæt med måden, de spiller på. Vi skabte fire store chancer og et klart straffespark, men vi kunne ikke vinde kampen.
- Jeg har set gengivelserne, og jeg synes, der er klar intention om at ramme bolden, og det er et klart straffe, så jeg forstår ikke, hvorfor det ikke blev givet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er rigtigt, at han (Ola Aina, red.) rammer bolden med skulderen, men så bruger han armen til at holde bolden på banen, så det er et klart straffespark.
Du kan se episoden, hvor Arteta føler sig snydt for et straffespark, øverst i artiklen.
Blev Arsenal snydt for straffespark?
1.494 stemmer
Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet
Hattrick | Afsnit 166Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet.
Læs mere
Arsenal
Nottingham Forest
Premier League






































