Selvom Tobias Sommer først bliver seniorspiller til sommer, så får den unge Vejle Boldklub-spiller allerede nu en professionel kontrakt.
Han er 18 år gammel og spiller i midterforsvaret, og teknisk chef Jacob Krüger er begejstret over at have landet en aftale med den unge mand.
- Tobias Sommer har allerede deltaget i A-truppens træning i opstarten. I hvilket omfang, Sommer rykkes permanent op nu eller først fra den nye sæson, afgøres af flere faktorer.
- Vi skal sammen med de respektive trænere kigge på, hvor Tobias udvikler sig bedst. Men fuldtidsaftalen giver spilleren ideelle betingelser for fortsat udvikling, siger Krüger til klubbens hjemmeside.
Selv er hovedpersonen formentlig endnu mere tilfreds.
- Jeg er både glad og lettet. Siden jeg fik min debut på ungdomslandsholdet (U18-landsholdet i 2019, red.) har fornemmelsen været, at fodbold kunne blive andet end et fritidsarbejde.
- Fuldtidsaftalen betyder, at jeg bliver testet på øverste hylde. Klubbens førstehold spiller i NordicBet LIGA, men Vejle føles som en Superligaklub. Der er et setup, som matcher de bedste klubber, og vi har gode faciliteter, siger Tobias Sommer.
Den unge mand har endnu ikke spillet på førsteholdet i en gældende kamp.


Vejle Boldklub
Betinia Liga
































