2026-01-14 11:21:14

Union Berlin forlænger med succestræner

Union Berlin har forlænget kontrakten med cheftræner Steffen Baumgart. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 17. runde

FT

AUG

1 - 1

UBE

I januar 2025 blev Steffen Baumgart ansat som cheftræner for Union Berlin, og nu er parterne blevet enige om en forlængelse. 

Det bringer glæde hos Union Berlin. 

- Steffen overtog holdet på et svært tidspunkt, men han formåede at stabilisere det, siger fodbolddirektør Horst Heldt til klubbens hjemmeside. 

- Udviklingen de seneste måneder har vist os, at vi er på rette vej. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Union Berlin forlænger med succestræner
Foto: Thilo Schmuelgen/Reuters/Ritzau Scanpix

Baumgart udtrykker også glæde over forlængelsen og uddyber, hvordan han ønsker, at Union Berlin skal spille fodbold. 

- For mig er det vigtigt, at vi arbejder sammen med tillid og en klar måde at spille på. Union Berlin står for samhørighed på banen, hvilket jeg sætter pris på. Vi skal fortsætte denne tilgang i fremtiden. 

Union Berlin ligger nummer ni i Bundesligaen. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 17. runde

FT

AUG

1 - 1

UBE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce