2026-02-13 13:23:49

United-optur: Carrick er månedens bedste

Manchester United-træner Michael Carrick er blevet kåret til månedens manager i Premier League for januar.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 27. runde

FT

EVE

0 - 1

MUN

Manchester United har haft en overordentlig fornuftig januar måned.

Klubben har slået Manchester City og Arsenal, og nu bliver cheftræner Michael Carrick hædret for opturen.

Carrick er således blevet kåret som månedens manager i Premier League for januar, og det er første gang, han vinder prisen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -United-optur: Carrick er månedens bedste
Foto: Oli Scarff/AFP/Ritzau Scanpix

Michael Carrick tog over for fyrede Ruben Amorim i midten af januar og er den midlertidige løsning frem til sommer i United.

Michael Carrick slår Bournemouth-træner Andoni Iraola, Chelsea-boss Liam Rosenior og nu fyrede Nottingham Forest-manager Sean Dyche i dysten om januar-hæderen.

Podcast Cover

FCM's vilde vindue - bekymring i FCK og AGF

Hattrick | Afsnit 13

FC Midtjylland har solgt for 647 millioner kroner i sommerens transfervindue, hvor der også er blevet købt dyrt ind med navne som David Martinez og Rasmus Nissen Kristensen.

Læs mere
-16:24

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 27. runde

FT

EVE

0 - 1

MUN

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce