2025-11-10 07:44:39

Vanskelige opgør venter Sønderjyske: Isolerer hver enkelt opgave

Cheftræneren for Sønderjyske, Thomas Nørgaard, fortalte efter sejren mod AGF søndag aften i 3F Superligaen, at man er nødt til at tage point fra de sværere kampe, hvis man drømmer om top-6.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold på Ceres Park Vejlby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

AGF

2 - 3

SØN

19'
01
Matthew Hoppe
Mål
27'
11
Patrick Mortensen
Mål
44'
21
Kristian Arnstad
Mål
59'
22
Kristall Mani Ingason
Mål
80'
23
Mohamed Cherif
Mål

Efter sejren mod Vejle Boldklub i 3F Superligaen fortalte cheftræneren for Sønderjyske, Thomas Nørgaard, at man drømmer om top-6 nede i Sønderjylland.

Hvis sådan en drøm skal realiseres, er man nødt til at tage uventede point og slutte godt af før jul.

Før søndagens opgør mod AGF i 3F Superligaen lød kampprogrammet dog noget vanskeligt for Sønderjyske.

De resterende fire kampe i dette kalenderår bød altså på AGF, FC Midtjylland, Viborg FF og FC København.

Det kunne derfor godt tyde på, at de lyseblå skulle finde et ekstra gear frem, hvis de skulle være med i top-6-ræset. Og det kunne de passende starte med i søndagens opgør mod AGF.

Her lykkedes det også sønderjyderne at trække sig sejrrigt ud af opgøret og tage fra Aarhus med en 3-2-sejr.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Vanskelige opgør venter Sønderjyske: Isolerer hver enkelt opgave
Foto: Ernst Van Norde/Ernstvannorde/Ritzau Scanpix

Derfor fik de også en fremragende start på en ellers vanskelig periode op til jul.

Den kommende periode var dog ikke noget, som cheftræner Nørgaard har spekuleret meget i.

- Vi skal jo isolere hver enkel opgave, og vi vidste godt, at det var svært at komme herop, men vi følte os egentlig godt klædt på i forhold til at kunne drille dem (AGF, red.).

- Og i lige så høj grad, så tror vi også på, at når vi skal spille mod FCM, FCK og Viborg for den sags skyld, som vi ikke skal glemme for at være et ekstremt dygtigt hold, så er kunsten stadig at isolere opgaven.

- Vi forbereder os bedst muligt på hver enkelt opgave og sørger for at forberede os på en måde, så vi stadig kan drømme om top-6, som kræver, at vi bliver ved med at sætte point ind også mod de bedste hold, fortæller Thomas Nørgaard til Bold.

Der venter nu en landsholdspause for Sønderjyske og resten af Superligaen, men kort efter pausen venter FC Midtjylland altså søndag d.23. november, hvor de lyseblå skal forsøge at ride videre på bølgen i håbet om at nå top-6.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England

Hattrick | Afsnit 136

Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.

Læs mere
-8:55

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

AGF

2 - 3

SØN

19'
01
Matthew Hoppe
Mål
27'
11
Patrick Mortensen
Mål
44'
21
Kristian Arnstad
Mål
59'
22
Kristall Mani Ingason
Mål
80'
23
Mohamed Cherif
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce