2021-06-16 07:50:16

VB regner med Schoop - farvel til keeper

Vejles tekniske chef Johan Sandahl forventer, at anfører Jacob Schoop kommer til at fortsætte i klubben, mens tredjekeeper Lucas Chang-Andersen forlader klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Vejle har for nylig præsenteret Carit Falch som ny cheftræner i klubben, og det lader til, at han vil fortsætte med anfører Jacob Schoop i truppen.

Den 32-årige midtbanespiller har endnu ikke skrevet under på en ny aftale, men teknisk chef Johan Sandahl er sikker på, at Schoop fortsætter efter sommerferien.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -VB regner med Schoop - farvel til keeper
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Jacob Schoop er en vigtig spiller for os, og det gælder både på og udenfor banen. Han har gode lederegenskaber, og så er han en spiller, der har været med igennem mange år og dermed kender klubben og sikrer kontinuitet, siger han til avisen.

I samme ombæring fortæller Sandahl, at tredjekeeperen Lucas-Chang Andersen har fået sin kontrakt ophævet. Klubben vil i stedet give chancen til U19-keeperen Tobias Jakobsen, der fremover skal træne med førsteholdet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce