Danmark -Vejgaard vandt endelig i 2. division
2016-10-08 14:54:55
Foto: Lars Bo Nielsen / Vejgaard BK

Vejgaard vandt endelig i 2. division

I tiende forsøg hentede Vejgaard en sejr i 2. division, da Jammerbugt blev slået med 2-1.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 10. runde

FT

FRE

1 - 0

HBI

89'
1 0
Austin Smith
Mål

2. div - 10. runde

FT

VEJ

2 - 1

JAM

31'
1 0
Frederik Poulsen
Mål
55'
2 0
Frederik Poulsen
Mål
90'
2 1
Mads Stidstrup Larsen
Mål

Nordjyske Vejgaard spiller i denne sæson 2. division for første gang i klubbens historie. Det har dog ikke været let for klubben at vænne sig til den tredjebedste række, hvor klubben ikke havde hentet en sejr i de første ni runder.

Lørdag skulle de forsøge at lave om på det hjemme mod Jammerbugt, der stadig var med i kampen om den fjerde og sidste plads i oprykningsspillet. 

Det blev en mindeværdig eftermiddag på Soffy Road, hvor hjemmeholdet endelig kunne fejre en sejr. Frederik Poulsen sørgede for en 2-0-føring til hjemmeholdet med sit fjerde og femte ligamål i sæsonen. Mads Stidstrup Larsen reducerede i overtiden til 1-2, men det pillede ikke ved, at de tre point gik til Vejgaard.

Trods sejren ligger Vejgaard stadig sidst i gruppe 3, men sæsonens første sejr betyder, at de ikke længere står til at tage nul point med til nedrykningsspillet. For Jammerbugt er nederlaget et slag for klubbens chancer om at komme i top fire.

I 2. divisions gruppe 1 var der sejr til en anden oprykker. Fredensborg vandt nemlig 1-0 over Holbæk på en sen scoring af Austin Smith. Sejren betyder, at Fredensborg rykker op i top fire, men omvendt begynder det at ligne en tur i nedrykningsspillet for Holbæk.


Foto: Lars Bo Nielsen / Vejgaard BK
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 10. runde

FT

FRE

1 - 0

HBI

89'
1 0
Austin Smith
Mål

2. div - 10. runde

FT

VEJ

2 - 1

JAM

31'
1 0
Frederik Poulsen
Mål
55'
2 0
Frederik Poulsen
Mål
90'
2 1
Mads Stidstrup Larsen
Mål

1 kommentar

Skriv kommentar
annonce

Mest læste

annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce