Jesper Fredberg stopper i Viborg FF ved årsskiftet for at blive fodbolddirektør i Anderlecht.
Fredberg har siden 2019 været med til at sætte en retning i Viborg, hvor det kun er gået én vej, og nu står klubben over for den svære opgave at erstatte ham.
- Vores arbejde med at finde hans afløser er i gang, og det er helt afgørende at finde en sportschef, der kan videreføre den sportslige retning, der er lagt.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har fået opbygget en stærk organisation, og det er selvfølgelig vigtigt at rekruttere en person, der passer ind i det, vi står for som klub.
- Vores strategi og planer for fremtiden ændrer sig ikke og vores eneste fokus er, at vi skal fortsætte fremad, siger direktør Morten Jensen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga
























