En islandsk forstærkning har kurs mod Viborg.
Ifølge Bolds oplysninger er de grønblusede i færd med at hente den 24-årige back Valgeir Lunddal Fridriksson, der i øjeblikket står uden kontrakt, og som senest har optrådt for tyske Fortuna Düsseldorf.
Forsvarsspilleren fra Island er tæt på at blive præsenteret i sine nye farver og skal blandt andet dække ind for den alvorlige skade, som nyindkøbet Mohamed Riahi pådrog sig kort efter sin ankomst til Viborg tidligere på sommeren.
Valgeir Lunddal Fridriksson har 16 A-landskampe for Island på CV'et og har tidligere repræsenteret Häcken.
Artiklen fortsætter efter billedet

Han står noteret for små 90 kampe for svenskerne med fire scoringer og 11 oplæg til følge.
For to somre siden blev han så solgt til Düsseldorf, hvor det er blevet til 37 optrædener.

CL-millioner kan forgylde AGF: Historiens største
Hattrick | Afsnit 171Dagens Hattrick starter med et lidt skrattende opkald til Baku, hvor Bolds udsendte giver en optakt til AGF's kamp mod Sabah. Økonomien kommer i fokus.
Læs mere
Viborg FF
3F Superliga



































