3F Superliga -Victor Nelsson glad for sin rolle i forsvaret
2018-09-30 22:07:01
Foto: Jan Christensen / Getty Images

Victor Nelsson glad for sin rolle i forsvaret

19-årige Victor Nelsson er godt tilfreds med sin rolle som midtstopper i FC Nordsjælland, og den unge FCN-spiller er glad for ansvaret i form af anførerbindet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Nordsjælland solgte sidste år en særdeles vigtig mand fra midterforsvaret, da Andreas Maxsø skiftede til tyrkisk fodbold. 

Afløseren blev den dengang 18-årige Victor Nelsson, der ellers havde spillet på midtbanen i sin ungdomstid, men nu er den unge FCN-stopper meget tilfreds med sin nye rolle. 

- Jeg havde spillet på midtbanen i hele min ungdomstid og så ikke mig selv som forsvarsspiller. Men jeg er blevet rigtig glad for min nye rolle og føler mig nu klart som forsvarsspiller med stort F.

- Det er lige min plads, og det er godt scoutet af Hjulmand og de andre trænere. Jeg kan bruge min nærkampstyrke og tage en masse luftdueller, og så kan jeg også tage nogle af kvaliteterne med bolden med mig fra tiden som midtbanespiller, siger Nelsson til klubbens hjemmeside. 

I de sidste mange kampe har Victor Nelsson båret anførerbindet for FC Nordsjælland, og det behager den 19-årige stopper. 

- Nu har jeg spillet pladsen fast i over et år og også fået samme rolle på U21-landsholdet. Jeg har været anfører i mange kampe i streg, og det er også en rolle, jeg er glad for. Det lægger lidt ekstra pres på mig for at få holdet til at fungere, men det er en udfordring, som jeg gerne tager op, siger Nelsson. 

Victor Nelsson og co. skal mandag aften forsøge at hente sæsonens fjerde sejr, når der venter en hjemmekamp mod SønderjyskE i Superligaen. 

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce