Premier League -Vikar hepper på Rosenior: Inspiration for unge trænere
Foto: Focus Images/SIPA/Ritzau Scanpix
2026-01-07 07:38:34
Foto: Focus Images/SIPA/Ritzau Scanpix

Vikar hepper på Rosenior: Inspiration for unge trænere

Calum McFarlane ser Liam Rosenior som en stor inspiration for unge trænere i England.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 21. runde

FT

FUL

2 - 1

CHE

Liam Rosenior blev tirsdag offentliggjort som ny cheftræner i Chelsea.

Den 41-årige englænders CV har fået folk til at spærre øjnene op. Rosenior har en fortid som ungdomstræner og seniortræner i Derby, Hull og Strasbourg.

Rosenior må vente på sin debut, og derfor står Calum McFarlane onsdag aften på sidelinjen, når Chelsea møder Fulham i Premier League.

Forud for opgøret blev McFarlane spurgt ind til den nye Chelsea-træner.

- Jeg er sikker på, at alle unge engelske trænere med akademibaggrund - uanset hvilket hold man holder med - på en eller anden måde vil heppe på Liam.

- Det er virkelig inspirerende for unge engelske akademitrænere at se, at en person med den profil får det job, og vi håber, han klarer sig rigtig godt, udtalte McFarlane ifølge Football London.

Chelseas udekamp mod Fulham spilles onsdag aften klokken 20.30.

Podcast Cover

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse

Hattrick | Afsnit 14

FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.

Læs mere
-12:17

Gør Premier League endnu sjovere!

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 21. runde

FT

FUL

2 - 1

CHE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce