2024-12-02 11:29:34

Vil Amorim vælge fast angriber? Tydeligere i fremtiden

Ruben Amorim siger, at Manchester United i fremtiden kommer til at have en mere tydelig struktur og base. Han understreger samtidig vigtigheden af at have forskellige typer af angribere. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 14. runde

FT

ARS

2 - 0

MUN

Manchester United-offensiven har fået en flyvende start under Ruben Amorim. 

På angrebspositionen har Marcus Rashford, Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee fået chancen, og de har alle sammen scoret flere mål. 

Fælles for dem er også, at de skiftevis har fået chancen. Spørgsmålet er, om Ruben Amorim i fremtiden vil vælge en mere fast angriber. 

Det blev han spurgt om efter 4-0-sejren over Everton. 

- Vi vil altid have spillere med forskellige karakteristika. Det kan ændre kampe.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Vil Amorim vælge fast angriber? Tydeligere i fremtiden
Foto: Molly Darlington/Reuters/Ritzau Scanpix

- I fremtiden vil vi have en tydeligere struktur og base på holdet. Det er normalt på alle store hold.

- Vi starter den her proces nu, og vi har mange kampe. Til træning prøver vi hele tiden at lave små ændringer.

- Men de kampe, som vi spiller, er meget forskellige. Nogle gange skal vi presse og løbe mere.

United-manageren giver et konkret eksempel med Everton-kampen. Her valgte han Zirkzee frem for Højlund.

- Jeg har brug for, at alle spillere kan håndtere alle slags kampe. Men jeg prøver at hjælpe mine spillere og putte dem i gode situationer i forhold til deres karakteristika.

- I dag ville det selv for Rasmus have været at slås med de to stoppere fra Everton. 

- Så vi prøvede i stedet at presse dem ud i positioner, hvor de ikke er lige så komfortable.

- Josh gjorde det godt, og det er vigtigt for selvtilliden, at han scorer to mål, siger han.

Højlund kom slet ikke i aktion mod Everton. Danskerens næste mulighed er på onsdag, hvor United skal møde Arsenal på udebane. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 14. runde

FT

ARS

2 - 0

MUN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce