La Liga -Villarreal lejer to mand i Porto
Foto: Villarreal
2016-07-26 19:00:41
Foto: Villarreal

Villarreal lejer to mand i Porto

Den spanske La Liga-klub Villarreal har lejet FC Porto-spillerne Andres Fernandez og Jose Angel for den kommende sæson. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Villarreal har lejet de to spillere Andres Fernandez og Jose Angel hos FC Porto. De to spillere bliver således en del af Villarreal-truppen i den kommende sæson. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Andres Fernandez er en 29-årig keeper, som tidligere har spillet i Granada og Osasuna og er med sine 150 La Liga-kampe på cv'et en erfaren herre i den spanske liga.

26-årige Jose Angel har tidligere tørnet ud for Roma, hvorfra han i 2014 blev hentet til FC Porto. Han har desuden gjort sig hos Real Sociedad og Sporting Gijon.

De to spillere er som sagt lejet for den kommende sæson, men i kontrakterne er der indskrevet købsoptioner, så Villarreal efter lejeperioden kan sikre sig de to herrer permanent.

Annonce
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce