Mandag den 22. juni 2020 vil formentlig altid være en mærkedag hos Bruno Soriano.
Her gjorde Villarreal-anføreren comeback efter tre års skadespause, da han blev indskiftet i det 87. minut mod i 2-2-kampen mod Sevilla.
De tre år har været en lang og sej kamp, hvilket den 36-årige veteran heller ikke lægger skjul på.
- I de her tre år har jeg lidt en masse. Jeg kan ikke sige, at jeg har mistet tre år af mit liv, men jeg har mistet en del af det. Jeg har ikke kunne nyde livet så meget, siger spanieren til El Pais.
Soriano forklarer også, hvordan han har holdt humøret højt i forhold til at kæmpe en kamp, som de fleste nok havde givet op på længe forinden.
- Ingen fodboldspiller har retuneret efter så lang en skade. Jeg har også overvejet karrierestop.
- Men når du får behandling, så håber du på, at den kommer til at virke. Du tror på, at du kan returnere til træning med dine holdkammerater og spille et par kampe.
- Jeg besluttede at skrive alt ned, som der skete for mig, så jeg en dag kan lære fra mig. Jeg har dokumentation, fotos, behandlinger og lignende. En dag vil jeg offentliggøre det hele, så folk kan se, hvad jeg har gået i gennem.
Bruno Soriano og co. skal i ilden igen søndag, når de møder Valencia på hjemmebane i en vigtig kamp om europæiske pladser.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Villarreal
La Liga
























