Beslutningen var ikke nem at tage; det tog verdensfodboldorganisationens eksekutivkomite 7 timers ophedet debat at nå frem til et resultat. Og så lykkedes det ikke en gang at blive enige om, hvordan turneringen skal skrues sammen, når det ikke er muligt at lave 8 indledende puljer med hver 4 hold, som det senest sås i Japan og Sydkorea sidste sommer.
Beslutningen om formatet blev udsat til det kommende møde i den 24 mand store eksekutivkomite i slutningen af juni i Paris.
Præsident Sepp Blatter afgjorde, at udvidelsen fra 32 til 36 hold ikke er endeligt vedtaget, før der er opnået enighed om, hvordan den nye turneringsstruktur skal se ud.
- Alt er klar til at udvide til 36 hold nu. Men det er betinget af, at vi finder frem til en spilleplan, der bevarer den sportslige værdi og er mulig at udføre, slog Blatter fast.
Forslaget om en udvidelse kom fra det sydamerikanske fodboldforbund CONMEBOL, som nu har det store ansvar for at foreslå en struktur, der kan få de tyske arrangørers accept. Tyskerne er på forhånd skeptiske - ligesom FIFAs tekniske komiteer, der som noget ganske usædvanligt afleverede en samlet modstandsskrivelse imod 36 holds-forslaget allerede inden weekendens debat.
Især Franz Beckenbauer, der er formand for den tyske arrangementskomite for VM 2006, er negativ over for udvidelsesforslaget. Den tidligere verdensmester beskyldte FIFA for at være grådige, når forbundet vil have flere hold med til turneringen.
Det er endnu ikke afgjort, fra hvilke verdensdele de evt. 4 nye VM-landshold skal findes.

































