2025-12-07 10:43:54

Voldsomt OB-opløb: Det er mere værd end top-6

OB ligger aktuelt i top-6, men har også et voldsomt slutprogram i grundspillet. For Alexander Zorniger er udvikling og forberedelse til næste sæson mere værd end en heldig top-6-plads.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 18. runde

FT

RAN

1 - 2

AGF

OB har sluttet 2025 stærkt af i 3F Superliga med tre sejre og to uafgjorte i de seneste fem kampe.

Placeringen kan ændre sig, hvis Viborg slår FC Midtjylland søndag, men ellers overvintrer OB inde i top-6-varmen med 26 point for 18 kampe.

Cheftræner Alexander Zorniger kigger dog ikke ret meget på top-6 eller ej på nuværende tidspunkt.

- Jeg er stadig ligeglad med det, siger Zorniger efter fredagens sejr over Fredericia og uddyber:

- Der er stadig en del kampe tilbage, og vi mangler en del modstandere med ret stor kvalitet.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Voldsomt OB-opløb: Det er mere værd end top-6
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Og det har Zorniger i den grad ret i.

OB mangler således at møde AGF, FC Midtjylland, FC København og Sønderjyske i de resterende fire grundspilsrunder, før stregen tegnes, og der venter mesterskabs- og nedrykningsspil.

- Jeg kan udvikle og forbedre vores præstationer, men mit job er ikke at kommentere på top-6, bare fordi det har været ønsket i de seneste sæsoner.

- Hvis vi kan udvikle os og i sidste ende sige, at vi er perfekt forberedt til næste sæson, så vil det i mine øjne være mere værd end en heldig top-6-plads, siger Zorniger.

Podcast Cover

Riemer taler ud: Tre årsager kostede os VM

Hattrick | Afsnit 81

En måned efter VM-nedturen taler Brian Riemer nu ud og sætter ord på, hvad der gik galt for Danmark. 

Læs mere
-19:22

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 18. runde

FT

RAN

1 - 2

AGF

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce