2021-05-13 23:05:01

Vred Nicolai J.-chef: VAR er blind

Feyenoord-cheftræner Dick Advocaat mener, at hans mandskab blev snydt i opgøret mod Heracles, da dommeren dømte et straffe mod dem.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 33. runde

FT

HER

1 - 1

FEY

64'
01
Orkun Kökcü
Mål
68'
11
Sinan Bakis
Mål på straffe

Det er ikke alle, der er stor tilhænger af VAR, og det er Feyenoord-cheftræner Dick Advocaat i hvert fald heller ikke.

I Feyenoords opgør mod Heracles torsdag opstod der nemlig en situation, der endte med at få store konsekvenser for Rotterdam-klubben, da Eric Botteghin nedlagde Heracles' Ismail Azzaoui i eget felt.

Her fløjtede dommeren for straffe, men den kendelse var Advocaat på ingen måde enig i.

Artiklen fortsætter efter billedet

Æresdivisionen -Vred Nicolai J.-chef: VAR er blind
Foto: Pieter Stam De Jonge/AFP/Ritzau Scanpix

- Hvis du giver straffe for det, så er VAR blind, og dommeren laver en stor fejl. Der er ikke straffespark. Folk tænker slet ikke over, hvad der sker, når der bliver givet et straffespark i den situation. 

- Han (dommeren, red.) har aldrig spillet fodbold før. Og nu beskytter de ham bare. Altså han (Azzaoui, red.) taber bolden og falder over sine egne fødder. Jeg vil ikke klage. Dommeren dømte fint, men det her var en fejl, udtaler Dick Advocaat til Voetball.

Opgøret mellem Heracles og Feyenoord endte 1-1. Danske Nicolai Jørgensen fik 77 minutter på banen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 33. runde

FT

HER

1 - 1

FEY

64'
01
Orkun Kökcü
Mål
68'
11
Sinan Bakis
Mål på straffe
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce