2022-10-10 08:43:01

Wass ikke tilfreds med Tshiembe: 'Det var dumt'

Kevin Tshiembe så rødt i Brøndbys sejr over Randers, og det var Daniel Wass på ingen måde tilfreds med, da det var dumt gjort. Det fortæller Tshiembe med et smil efter kampen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

RAN

2 - 3

BIF

45'
01
Andreas Maxsø
Mål på straffe
45'
11
Hugo Andersson
Mål
66'
21
Daniel Høegh
Mål
68'
22
Simon Hedlund
Mål
73'
23
Björn Kopplin
Selvmål
78'
23
Kevin Tshiembe
To gule kort

Brøndby sikrede sig søndag en tiltrængt sejr i Kronjylland, da de slog Randers med 3-2, men det holdt hårdt i slutfasen.

I de sidste 12 minutter måtte de nemlig spille med en mand i undertal, da Kevin Tshiembe modtog sit andet gule kort efter en glidende tackling, og her kunne man se Daniel Wass være meget utilfreds med sin medspiller.

Se aktionen i videoen øverst i artiklen.

Tshiembe fortalte efter kampen, at Wass i den grad ikke var fan efter duellen.

- Haha, nej. Det var han ikke. Han fortalte også til mig, at det var dumt. Jeg gik jo ned i en glidende med et gult i forvejen. Han har selvfølgelig ret, men det går nogle gange hurtigt i kampen, så det var ærgerligt.

- Det er selvfølgelig ærgerligt at have karantæne, fordi jeg vil gerne spille hver kamp. Så jeg håber på, at gutterne kan klare det på søndag, lyder det fra Kevin Tshiembe.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Wass ikke tilfreds med Tshiembe: 'Det var dumt'
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

Men trods det røde kort var der alligevel glæde at spore hos Tshiembe, da Brøndby for første gang i fjerde forsøg fik fuldt udbytte. 

 - Jeg er selvfølgelig glad for, at vi har fået de tre point, efter vi havde spillet tre kampe uafgjort. Vi har ikke tabt i fem kampe nu, men vi ville da gerne have haft flere point.

- Det rykker sindssygt meget, fordi det betyder meget for selvtilliden og moralen, og så handler det om at bruge den selvtillidsboost til næste uge, så vi forhåbentlig kan få flere sejre.

Det kan Brøndby få på søndag, når FC København kommer på besøg i derbyet i 3F Superligaen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 12. runde

FT

RAN

2 - 3

BIF

45'
01
Andreas Maxsø
Mål på straffe
45'
11
Hugo Andersson
Mål
66'
21
Daniel Høegh
Mål
68'
22
Simon Hedlund
Mål
73'
23
Björn Kopplin
Selvmål
78'
23
Kevin Tshiembe
To gule kort
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce