2026-08-26 21:06:50

Watkins meldes på plads i Al Hilal

Al Hilal er efter sigende nået til enighed med Aston Villa om et køb af offensivprofilen Ollie Watkins.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 4. runde

fredag 28. aug

ALK

vs

HIL

Ollie Watkins ser ud til at fortsætte karrieren i Saudi-Arabien.

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er Al Hilal nået til enighed med Aston Villa om et køb af den 30-årige offensivspiller.

Helt konkret menes Al Hilal at betale i omegnen af 60 mio. euro - knap 450 mio. kr. - for Ollie Watkins, der har fået grønt lys til at sætte kurs mod Mellemøsten for at færdiggøre transferen. 

Den seneste tid har været præget af drama for Ollie Watkins, der angiveligt måtte stå skoleret i Aston Villa på grund af den uro, som situationen i transfervinduet har affødt.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Watkins meldes på plads i Al Hilal
Foto: Jason Cairnduff/Reuters/Ritzau Scanpix

Englænderen var fraværende i Aston Villas Premier League-premiere mod Brighton, og da cheftræner Unai Emery blev spurgt til en årsag efter opgøret, henviste han til Watkins' agent.

Nu kan hovedpersonen efter alt at dømme se frem til at få ro, når de sidste detaljer såsom lægetjek og kontraktunderskrift er klaret.

Al Hilal er kommet godt fra land i den saudiarabiske liga med to sejre efter to kampe.

Podcast Cover

Lyngby kræver 11 mio. af Brøndby

Hattrick | Afsnit 6

Vi starter Hattrick med Lyngbys prisskilt på Casper 'Dani' Winther, der lyder på omkring 11 mio. kroner, hvis Brøndby vil købe ham fri. Julius Ohnesorge får en travl uge, hvor der skal sælges spillere.

Læs mere
-18:50

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 4. runde

fredag 28. aug

ALK

vs

HIL

Annonce

21 kommentarer

Se kommentarer
Annonce