3F Superliga -Wieghorst savner kvalitet i afslutningerne
2017-11-21 07:08:14
Foto: Getty Images

Wieghorst savner kvalitet i afslutningerne

AaB-cheftræner Morten Wieghorst ærgrer sig over, at nordjyderne ikke udnyttede de få chancer, der var mod FC Midtjylland. Det giver han udtryk for over for Nordjyske.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AaB måtte mandag aften se sig slået, da FC Midtjylland gæstede Aalborg. Nordjyderne havde ikke mange chancer i løbet af opgøret - den største tilfaldt Patrick Kristensen, som pludselig var helt fri foran mål.

Men den tidligere angriber, som nu mest gør sig på backen, sparkede bolden forbi - og AaB fik aldrig scoret. Det ærgrer naturligvis cheftræner Morten Wieghorst.

- Hvis du ser på de chancer, vi laver i dag, så skal vores afslutninger være bedre. Vi kan ikke forvente at lave mange chancer mod et stærkt FC Midtjylland, så vi skal true deres målmand på de afslutninger, vi laver. Du får ikke større chancer, end vi gjorde i dag, siger Wieghorst til Nordjyske.

FC Midtjylland havde svært ved at bryde AaB ned, men efter 88 minutter lykkedes det, da indskiftede Gustav Wikheim sendte bolden i netmaskerne til kampens resultat på 1-0.

Annonce
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce