2025-10-09 20:41:00

Wolfsburg-kaptajn skadet

Maximilian Arnold har pådraget sig en muskelskade og må derfor tage den med ro, skriver Wolfsburg torsdag. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 7. runde

FT

WOL

0 - 3

STU

Maximilian Arnold nåede blot at spille et par minutter i ondagens træningskamp mod Hertha Berlin, før Wolfsburg-kaptajnen måtte lade sig udskifte med en skade. 

Nu skriver Bundesliga-klubben, at det drejer sig om muskelproblemer. 

- Yderligere undersøgelser torsdag bekræftede, at der er tale om en let muskelsskade. Derfor vil Arnold tage den med ro de næste par dage. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Wolfsburg-kaptajn skadet
Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er endnu uvist, hvornår han igen er klar til at spille for cheftræner Paul Simonis, lyder det på Wolfsburgs hjemmeside. 

Danskerklubben har fået en sløj start på denne sæson i Bundesligaen, hvor man i skrivende stund indtager 15. pladsen med fem point efter seks spillerunder.  

Podcast Cover

Gulddrømme og uro i Superligaen

Hattrick | Afsnit 74

Guldkampen spidser til i Superligaen, hvor AGF og FC Midtjylland kæmper om mesterskabet. Men uden for banen har flere kampe også fået et efterspil med uro og ballade. 

Læs mere
-14:26

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 7. runde

FT

WOL

0 - 3

STU

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce