Europa League -Wolverhamptons Jonny skal opereres i knæet
2020-08-08 20:28:01
Foto: Getty Images

Wolverhamptons Jonny skal opereres i knæet

Den spanske back Jonny må vinke farvel til Wolverhamptons Europa League-eventyr, da han skal opereres i knæet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Jonny måtte gå fra banen, da Wolverhampton torsdag sikrede sig en plads i Europa League-kvartfinalen med en 1-0-sejr hjemme over Olympiakos.

Den spanske profil tog sig til højre knæ og efterlod stadion på krykker. Nu bekræfter klubbens læge, Matt Perry, de frygtede nyheder.

- Han pådrog sig en skade i sit højre knæ i første halvleg. En skanning har vist, at han har skadet sit højre korsbånd, hvilket kræver en operation. Det hele er sat i værks, og hele holdet ønsker ham en hurtig genoptræning, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Wolverhampton oplyser, at den unge forsvarer Lewis Richard overtager Jonnys plads, når klubben rejser til Tyskland forud for kvartfinalen mod Sevilla.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce