



Danmark skulle tirsdag aften forsøge at vende slaget mod Sverige om EM-billetten. Svenskerne vandt i lørdags 2-1 i Stockholm, så en dansk sejr var kravet i Telia Parken.
Morten Olsen havde til lejligheden skiftet ud på fire positioner. Thomas Delaney, Pierre-Emile Højbjerg, Yussuf Poulsen og Nicolai Jørgensen var alle nye i startopstillingen, og det så fra start lovende ud.
Det danske spil var flydende og hurtigt, og efter ni minutter var det millimeter fra en dansk scoring. Yussuf Poulsen fik tjattet en bold mod mål, og en halv meter fra stregen rettede Kim Källström så bolden op på overliggeren, hvorefter den sprang ud i spil igen.
Den gode danske start blev dog stoppet brat efter 19 minutter. Simon Kjær fulgte ikke med Zlatan Ibrahimovic på et hjørnespark, og så kunne superstjernen i fri position dreje bolden ind ved fjerneste stolpe.
Så var det ellers op ad bakke for danskerne, der så ud til at være ramt af målet. De danske spillere begik masser af fejl i både opspil og angrebsspil, og svenskerne havde generelt let ved at holde føringen til pausen.
I pausen måtte Morten Olsen tage Thomas Delaney, der ellers havde præsteret på højt niveau i første halvleg, ud, og i stedet kom Michael Krohn-Dehli ind. Senere blev også anonyme Nicklas Bendtner pillet ud til fordel for Morten Duncan.
Lige lidt hjalp det dog for danskerne, der spillede for omstændigt og langsomt. De svenske spillere kunne uden problemer trevle de danske forsøg på angreb op, og svenskerne havde det generelt for nemt.
Bjerget blev med et kvarter igen endnu sværere at bestige for Danmark. Fra godt 20 meters afstand krøllede Zlatan Ibrahimovic nemlig bolden op i det ene hjørne på et frispark.
Så var der ellers dømt alle mand frem i de sidste minutter for Danmark, og med ni minutter igen kom trøstemålet. Et indlæg fra venstre strøg over bagest i feltet, hvor Yussuf Poulsen på majestætisk vis steg op og headede bolden i mål.
Det trøstemål blev i overtiden fulgt op af endnu et, da Jannik Vestergaard i overtiden headede et hjørnespark i mål, men lige lidt hjalp det. Med en samlet 4-3-sejr er Sverige til EM, mens danskerne misser slutrunden.


Sverige
Danmark

































