I sidste uge forlød det, at Vejle Boldklub og Kolding FC synes snublende nær en fælles fodboldfremtid. I løbet af en måned ventes en aftale på plads, og senest ved årsskiftet, ventes det, at man har planerne på plads.
Hos Vejles officielle fanklub, The Crazy Reds, er man overvejende imod sammenlægningstankerne, og derfor er der nu indkaldt til demonstration på lørdag.
- Vi vil protestere over at bestyrelsen i Vejle Boldklub og Kolding FC tænker i de baner, at de vil sammenlægges. Lars Skou (Vejle-formand, red.) har sagt i Jyske Vestkysten at der kun er få ting, som endnu ikke er på plads, og det ikke er ting som antyder at parterne skulle gå fra hinanden. Vi syntes som fanklub, at The Crazy Reds og de mange fans som Vejle Boldklub har, at deres mening også tæller i denne fusionsdebat, lyder det i en meddelelse fra fanklubben.
- Der er rigtigt mange fans som ikke vil det bestyrelsen lægger op til, og derfor må vi alle stå sammen om at vise vores utilfredshed. Det vil vi nu på lørdag d. 30. oktober. Vi vil lave en fredelig protest march imod de fusionsplaner som er på tegnebrættet lige nu. Vi afholder en demonstration, hvor vi i fælles flok vil gå fra Rådhustorvet i Vejle til Jokri Park, fortsættes der i meddelelsen.
Vejle Boldklub blev stiftet helt tilbage i 1891.


Vejle Boldklub
Kolding FC
Betinia Liga






























