



Søndag eftermiddag rullede bolden i landets næstbedste række, da AaB tog imod FC Fredericia.
Her skulle førstnævnte forsøge at hente sæsonens tredje sejr på stribe, og det startede da også godt for hjemmeholdet.
Efter ni minutters spil kom Oliver Ross således først på et indlæg og sendte et kraftfuldt hovedstød afsted, som FC Fredericia-keeper, Valdemar Birksø, formåede at fumle ind over mållinjen.
FC Fredericia skulle dermed på jagt efter det udlignende mål. Man formåede dog ikke at få hul på bylden, og hjemmeholdet kunne dermed gå til pause med en 1-0-føring.
Den blev fordoblet efter 58 minutter, da Ramus Thelander kom højest efter en standardsituation og stangede kuglen i kassen til 2-0.
Artiklen fortsætter efter billedet

AaB fortsatte herefter med at se skarpest ud, og ti minutter efter blev føringen yderligere udbygget, da Tim Prica fik tilkæmpet sig en bold i feltet, hvorefter han fandt Allan Sousa inde foran kassen. Herfra svigtede brasilianeren ikke, og han kunne dermed gøre det til 3-0.
Hjemmeholdet var dog ikke færdige med at imponere, og efter 73 minutter lykkedes man man med at sende 4-0-scoringen i kassen.
Endnu engang var det Thelander, der kunne notere sig for en scoring, da han kom højest i feltet og pandede bolden ind bag Valdemar Birksø i Fredericia-buret.
Det endte dermed 4-0 til AaB, der snuppede den tredje sejr på stribe i NordicBet Ligaen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
FC Fredericia
Betinia Liga
































