






Sidste runde i NordicBet Ligaen skulle udfolde sig søndag eftermiddag.
I Nørreskoven kunne Vejle fejre oprykningen på hjemmebane, da Vendsyssel kom på besøg.
Allerede efter lidt over et minut var en tidligere Vejle-spiller tæt på at gøre det onde mod sin gamle klub.
Lucas Jensen sendte nemlig et god skud afsted mod målet, men overliggeren afviste.
Kort efter var det så i den anden ende, der burde have været scoret.
Artiklen fortsætter efter billedet

Mucolli kom igennem og slog et indlæg ind til Kristian Kirkegaard, der helt fri sendte kuglen afsted, men Vendsyssels Tobias Anker afviste heroisk inde på stregen.
Men efter lidt under et kvarter spil kom hjemmeholdet i front, da German Onugkha var hurtig over en ripost fra sit eget skud efter et fint forarbejde fra Mucolli i venstre side.
Vejle sad mest på spillet i løbet af første halvleg, men det blev alligevel til 1-1 dybt inde i halvlegens tillægstid.
Her dukkede Wessam Abou Ali op og sparkede sikkert bolden i nettet.
Efter pausen var det fortsat hjemmeholdet, der sad på spillet og kom frem til chancerne.
Men en velspillende Marcus Bundgaard var klar på forsøgene.
Med 20 minutter igen kom der så en utrolig flot scoring i Nørreskoven.
Efter et indlæg blev bolden clearet ud til Raul Albentosa, der havde bevæget sig ud til feltkanten.
Her valgte spanieren at halvflugte bolden ind via overliggeren.
Vendsyssel mistede pusten, og det blev også til både 3-1 og 4-1 inden for de sidste ti minutter.
Først var det Richard Sukuta-Pasu med et flot hovedstødsmål, inden Tobias Lauritsen efter en fremragende solotur bragede kuglen op i hjørnet.
Inde i overtiden kom der utrolig nok spænding i opgøret, da gæsterne reducerede to gange. Først på et hovedstødsmål af Lasse Steffensen, inden Okosun gjorde det til 3-4 på et straffespark.
Men det blev ikke til mere. Det hele endte med en 4-3-sejr Vejle, der lukkede sæsonen med en fin sejr, inden det hedder Superliga-fodbold i næste sæson.