2025-09-01 22:35:22

Esbjerg skriver med nigerianer

Esbjerg skriver kontrakt med den nigerianske midtbanespiller John Kolawole, som kommer til fra Mafra.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 2. runde

FT

VEJ

1 - 2

EFB

Esbjerg fB henter forstærkning i CD Mafra.

Den 21-årige nigerianske midtbanespiller John Kolawole skifter til Esbjerg fra portugisiske Mafra på en aftale frem til sommeren 2029.

- I John Kolawole får vi en meget spændende og talentfuld spiller ind, som kan dække alle centrale positioner på midtbanen, siger sportschef Sebastian Brydegaard.

- Kolawole er en atletisk og hurtig spiller, der besidder en stor løbekapacitet, og kommer dermed godt rundt på banen. Samtidig er han teknisk dygtig, og kan godt lide at involvere sig i spillet.

- Vi forventer os rigtig meget af samarbejdet, hvilket kontraktlængden også afspejler, og når først John er faldet til og har lært os at kende, så er vi sikre på, vi får det bedste frem i ham på både kort og lang sigt.

John Kolawoke har tidligere repræsenteret Nigeria på ungdomslandsholdene.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - 2. runde

FT

VEJ

1 - 2

EFB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce