2023-10-27 23:04:38

Fans råbte på fyring af Horsens-chef: En del af jobbet

Joakim Persson tog det stille og roligt, da Viaplay tog en snak med ham efter fredagens nederlag, selv om Horsens-fans råbte, at han skulle fyres.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 15. runde

FT

HBK

1 - 4

ACH

Joakim Persson har ikke været en succes i Horsens.

Nedrykkerne fra 3F Superligaen har gang i en skrækkelig sæson i NordicBet Ligaen, og fredag tabte man for tredje gang i streg, da Hillerød vandt med 3-1.

Det fik bægeret til at flyde over for visse hjemmebanefans, der kom med tilråb mod den svenske træner, hvor de krævede ham fyret.

Viaplay spurgte efterfølgende Persson ind til tilråbene.

- Nu har jeg spillet elitefodbold i mange år, og jeg har været træner i 13 år, så det hører til jobbet.

- Når man taber kampe, er det ikke så mærkeligt, at der kommer tilråb på den måde, siger han til Viaplay.

Føler du dig fyringstruet?

- Det er lige meget. Jeg skal arbejde i morgen, og hvis de ikke siger andet, så arbejder jeg. Det er mit svar, siger Horsens-træneren til Viaplay.

Se hele interviewet øverst i artiklen.

Horsens har hentet 17 point i 14 opgør, og mandskabet har tabt syv af kampene.

Persson blev ansat, efter at Jens Berthel Askou blev solgt til IFK Göteborg. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 15. runde

FT

HBK

1 - 4

ACH

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce