2022-10-30 15:29:01

HB Køge tabte igen - se det store forsvarskoks her

HB Køge smed en 1-0-føring mod Sønderjyske, og det skyldes blandt andet en stor forsvarsfejl af Nemanja Cavnic, som I kan se i videoen i artiklen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 15. runde

FT

HBK

1 - 4

SØN

8'
10
Joachim Rothmann
Mål
29'
11
Emil Frederiksen
Mål
51'
12
Troels Kløve
Mål
74'
13
Maxime Soulas
Mål
80'
14
Maxime Soulas
Mål

HB Køge måtte igen forlade et NordicBet Liga-opgør med et nederlag, da det søndag var Sønderjyske, der kunne snuppe de tre point med en sejr på 4-1.

Det hele startede dog godt for Daniel Agger og co., da de bragte sig i front ved Joachim Rothmann, men lige inden pausen dummede HB Køge-defensiven sig gevaldigt, og det kostede.

En kæmpe forsvarsfejl bragte nemlig Sønderjyske tilbage i kampen, som I kan se i videoen øverst i artiklen.

Her var det Nemanja Cavnic, som forsøgte at heade bolden tilbage til keeper Oskar Snorre, men den plan røg i vasken grundet dårligt forsvarsspil.

I anden halvleg faldt HB Køge så fuldstændig sammen, hvor de ikke kunne byde sønderjyderne op til dans.

HB Køge er placeret på syvendepladsen med syv point op til top seks efter 15 kampe af sæsonen.

De skal i næste runde op imod Hobro IK på udebane, som med en sejr faktisk kan komme op på samme antal point som HB Køge.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 15. runde

FT

HBK

1 - 4

SØN

8'
10
Joachim Rothmann
Mål
29'
11
Emil Frederiksen
Mål
51'
12
Troels Kløve
Mål
74'
13
Maxime Soulas
Mål
80'
14
Maxime Soulas
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce