

Frem med champagnen, Lyngby - næste sæson står den på Superliga!
Det står klart, efter De Kongeblå lørdag vandt 2-0 over Hvidovre IF i Betinia Ligaen.
Resultatet betyder, at klubben nu har skrabet så mange point sammen, at de definitivt ikke længere kan indhentes, selvom der fortsat mangler tre runder for Lyngbys vedkommende.
Hvidovre IF ligger i skrivende stund på fjerdepladsen med 45 point og er dermed fortsat i spil til den sidste oprykningsplads.
Jens Jakob Thomasen stod for kampens første scoring efter 58 minutter.
Artiklen fortsætter efter billedet

Midtbanespilleren skød på kassen inde i Hvidovre-feltet, og efter et stort drop af Marco Brylov i Hvidovre-målet, lå bolden i nettet.
I kampens tillægstid fjernede William Steindorsson al tvivl, da han afsluttede en kontra og gjorde det til slutresultatet 2-0.
Sejren betyder samtidig, at det blev til en enkelt sæson uden for det fornemme selskab i Superligaen for Lyngby, der siden nytår har haft Mikkel Jespersen og Andreas Bjelland ansat som cheftrænerduo.
Lyngby har de seneste 20 sæsoner tilbragt ti år i Superligaen og ti år i den næstbedste række.
Nu står den på Superligaen efter sommerpausen.

Slagsmål og splittelse i Real Madrid
Hattrick | Afsnit 78Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning.
Læs mere
Lyngby Boldklub
Hvidovre IF
Betinia Liga







































