25-årige Gustav Marcussen har været en stor profil hos Fremad Amager, men det endte med en nedrykning til 2. division i den seneste sæson.
Han havde oprindeligt kontrakt med Fremad Amager til 2024, men nu skifter han kvit og frit til FC Fredericia på en treårig kontrakt.
Marcussen fortæller til bold.dk, at han valgte at udnytte en klausul i kontrakten.
- Det gjorde det lidt nemmere, at jeg havde en klausul, så at jeg var fri, hvis vi rykkede ned. Det er jo nemmere at være gratis, siger Gustav Marcussen til bold.dk.
Offensivprofilen fortæller, at det var en turbulent afslutning på opholdet i Fremad Amager.
- For at være helt ærlig har jeg været glad for min tid i Fremad Amager, men der har selvfølgelig været alt for meget kaos med ejerskifte og uro i forhold til lønninger. Det var et fedt sted at være, og jeg fik nogle gode kammerater.
- Hvis der havde været meget ro med det bagvedliggende, så tror jeg også med det hold, som vi havde, at vi ville have klaret det bedre. Det er jeg ikke i tvivl om, så jeg ærgrer mig over, at det endte, som det gjorde.
FC Fredericia spiller flot fodbold
I den kommende sæson skal Marcussen også spille i NordicBet Ligaen, men denne gang bliver det for FC Fredericia. Marcussen var fast besluttet på, at han ikke skulle med ned i den tredjebedste række.
- Det betød også, at for min karriere personligt var det vigtigt, selv om det var et spændende projekt med Carit Falch, at jeg ikke skulle spille i 2. division.
- Det gjorde, da sæsonen var færdig, at jeg kiggede lidt ud. Jeg brugte noget tid og sonderede terrænet. Jeg havde nogle rigtig gode snakke med Michael Hansen (FC Fredericia-cheftræner, red.), og jeg kunne bare mærke en god mavefornemmelse og et godt match. De har haft mig i kikkerten i noget tid, og de ville mig rigtig gerne, så det er spændende.
- De spiller en flot omgang fodbold, så jeg håber, at jeg kan hjælpe dem til endnu flere gode resultater.
Marcussen står noteret for samlet 51 Superliga-kampe for Silkeborg IF og Lyngby Boldklub, og han har også tidligere været en del af tyske Uerdingen. Den primære interesse har dog været fra NordicBet Ligaen.
- Min agent har stået for meget af det, men der har været lidt interesse, og det har primært været fra 1. division, men jeg kunne mærke, at FC Fredericia var klart det bedste match for mig, siger Gustav Marcussen til bold.dk og tilføjer.
- Jeg kunne have ventet og set, hvad der ville ske. Jeg har jo spillet i Tyskland, så der kunne måske have været noget der.
- Jeg kunne bare mærke, at selv om jeg har meget god is i maven, da jeg har prøvet det nogle gange, så var det her det rigtige. Jeg tror, at jeg kan udvikle mig meget her.
I den seneste sæson spillede Marcussen 35 kampe for Fremad Amager og leverede fem mål og to oplæg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Fredericia
Betinia Liga
Nykøbing FC

































