Så faldt skiftet på plads.
Paul Ngongo er nu fortid i Kolding IF, da han i stedet skifter til Aalesund i norsk fodbold.
Og det er Koldings største salg nogensinde, som naturligvis har fået det store smil frem hos fodboldchef Niklas Nürnberg.
- Det er en meget vemodig dag fordi, at vi siger farvel til en spiller der i godt 3 år har været en fremragende ambassadør for Kolding IF og klubbens værdier, og som har betydet meget for mange mennesker i og omkring klubben.
- Paul kom til som et ubeskrevet blad på et enormt svært tidspunkt for klubben, og fra dag 1 gik han ind og bidrog med hans kæmpe engagement og positive sind, som smittede positivt af på menneskerne omkring ham, og derfor fik han også helt fortjent hvervet som viceanfører efter kun 5 måneder i klubben, på trods af at han var 21 år og uprøvet.
Kolding IF har dog også en ny spiller på vej.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Kolding IF
Aalesund
Betinia Liga



































