2024-12-01 16:55:54

Vild målfest - OB skuffede mod B.93

OB og B.93 sluttede året af med en underholdende målfest, da de i NordicBet Ligaen spillede 3-3. Her blev der desuden scoret et bizart selvmål.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 18. runde

FT

OB

3 - 3

B93

18'
10
Max Ejdum
Mål
24'
11
Emeka Nnamani
Mål
33'
12
Sebastian Koch
Mål
40'
22
Max Fenger
Mål
48'
32
Niels Morberg
Selvmål
77'
33
Ole Jakobsen
Mål

Det gik heftigt for sig, da OB og B.93 skulle spille årets sidste kamp i NordicBet Ligaen.

Her blev de fremmødte fans på Nature Energy Park forkælet med en masse mål, og det gik især amok i første halvleg.

Målfesten blev sparket i gang efter 18 minutter, da Max Ejdum blev spillet fri i feltet og flot sparkede bolden i mål.

Glæden blev dog kort, da B.93 svarede igen kun seks minutter senere.

Her viste Sebastian Koch sig flot frem, da han blev sendt i dybden og kunne smide bolden på tværs til Emeka Nnamani.

Angriberen kunne derefter nemt udligne for gæsterne fra Østerbro.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Vild målfest - OB skuffede mod B.93
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Men der var mere at glæde sig over, da B.93 faktisk formåede at bringe sig foran i en hektisk første halvleg.

Denne gang blev rollerne byttet rundt, da Nnamani serverede bolden til Koch, som efter 33 minutter blev spillet helt fri foran mål.

Her viste Koch høj klasse, da han sendte bolden op i nettaget på fremragende vis, og så var OB nede i sækken.

Men, men, men.

OB formåede også at udligne, da Max Fenger stod på det rette sted i feltet efter et hjørnespark og kunne udligne lige før pausen.

Bizart selvmål
Dramaet fortsatte i Odense efter pausen.

Her kom OB i front efter kun to minutter, men det skal de i den grad takke B.93's Niels Morberg for.

Han noterede sig for et bizart selvmål, da han ville spille bolden tilbage til keeper Michael Falkesgaard. 

Der var dog bare et problem.

Morberg sendte en forfærdelig aflevering tilbage, som ikke var i nærheden af Falkesgaard, og så trillede bolden ellers i mål.

Men der skulle selvfølgelig komme endnu et mål, og derfor formåede B.93 at få et enkelt point med sig hjem.

Kampens sidste scoring tilfaldt nemlig gæsterne, da Ole Jakobsen bankede bolden i mål efter en omstilling.

OB var tæt på at snuppe alle tre point, da Luca Kjerrumgaard få minutter før tid sendte et hovedstød mod mål.

Bolden ramte dog kun stolpen, og dermed sluttede det 3-3 i Odense mellem OB og B.93.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 18. runde

FT

OB

3 - 3

B93

18'
10
Max Ejdum
Mål
24'
11
Emeka Nnamani
Mål
33'
12
Sebastian Koch
Mål
40'
22
Max Fenger
Mål
48'
32
Niels Morberg
Selvmål
77'
33
Ole Jakobsen
Mål
Annonce

22 kommentarer

Se kommentarer
Annonce