2026-09-16 10:26:36

‘Fucking perker’: Nykøbing straffes for dommertilråb

Nykøbing FC er blevet tildelt en bøde på 15.000 kroner efter opgøret mod FC Roskilde, hvor dommeren blev udsat for kasteskyts samt racistiske og homofobiske tilråb.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Nykøbing FC må til lommerne. 

2. divisionsklubben straffes således med en bøde på 15.000 kroner i kølvandet på to episoder under kampen mod FC Roskilde i slutningen af august. 

Sådan lyder det onsdag i en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.

I indberetningen fra opgøret fremgår det, at en tilskuer iført NFC-halstørklæde råbte ‘fucking perker’ mod dommeren efter kampens afslutning. 

Dommeren har endvidere oplyst i indberetningen, at han af en anden tilskuer blev ramt af et ølkrus i brystet, hvorefter han blev kaldt ‘bøsserøv’ af vedkommende. 

Artiklen fortsætter efter billedet

CampoBet 2. division -‘Fucking perker’: Nykøbing straffes for dommertilråb
Foto: BetaMy Foto

Dommeren oplevede desuden, at sikkerhedspersonalet på Lollands Bank Park var passive og ikke sørgede for at eskortere dommerteamet til og fra omklædningsrummet.

Fodboldens Disciplinærinstans vurderer, at de to tilråb var henholdsvis racistiske og homofobiske og dermed i strid med DBU's disciplinære bestemmelser.

Instansen lægger samtidig til grund, at Nykøbing FC er ansvarlig for ølkruset, selv om det var en tilskuer, der kastede det.

Det skyldes reglerne om objektivt ansvar for klubberne ved blandt andet kast med genstande på stadion, lyder det.

2. divisionsklubben har nu to uger til at appellere kendelsen.

Opgøret mellem Nykøbing FC og FC Roskilde endte 2-2.

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce