2025-02-01 11:41:53

Ophævede med Frem: Noer skifter til Brønshøj

Tobias Noer, der tidligere på ugen fik ophævet sin kontrakt med BK Frem, er lørdag blevet præsenteret i Brønshøj Boldklub.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Tobias Noer vinkede tidligere på ugen farvel til BK Frem, hvor han fik ophævet sin aftale efter blot 14 optrædener.

Den 26-årige midtbanemand behøver dog ikke at rykke teltpløkkerne op i jagten på en ny arbejdsgiver.

Lørdag formiddag er han nemlig blevet præsenteret i Brønshøj Boldklub, der ligger blot seks kilometer væk fra Valby Idrætspark.

Sportschef Thomas Ibsen glæder sig over tilgangen af det tidligere Brøndby-talent.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark 3. Division -Ophævede med Frem: Noer skifter til Brønshøj
Foto: Brønshøj Boldklub

- Med tilgangen af Tobias får vi en alsidig spiller, som kan dække flere pladser - blandt andet den centrale midt og begge backs. 

- Han har øje for sine medspillere med sine gode pasninger og er stærk i duellerne. Derudover kommer han med masser af erfaring fra en højere række, hvilket kan hjælpe vores unge trup - især i et spændende og helt sikkert hårdt forår, lyder det fra sportschefen til klubbens hjemmeside.

Tobias Noer får allerede sin uofficielle debut lørdag, når Hvepsene krydser klinger med AB i en testkamp.

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce