
Sporting styrede længe mod et brugbart resultat i tirsdagens Champions League-kvartfinale mod Arsenal.
Men i de døende minutter dukkede Kai Havertz op og sikrede Premier League-klubben det bedste udgangspunkt forud for returopgøret i London.
Det var dog ikke fortjent, mener Ivan Fresneda, der spillede hele kampen for det portugisiske mandskab.
- Det efterlader en meget bitter smag i munden, men det er kun første kamp. Vi har en returkamp i London i næste uge, og vi vil gøre alt for at vinde den.
- Vi skulle mindst have haft uafgjort. Vi fortjente meget mere og havde chancer til at score. Vi led i de sidste minutter, men sådan er fodbold.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi er et stærkt hold. Det har vi allerede vist i gruppespillet og i det tidligere opgør. Selvfølgelig er det et meget svært opgør - og lidt mere efter dette nederlag - men det er stadig åbent. Vi skal vinde næste kamp, og det vil vi kæmpe for.
- Vi tror stadig på det, og det vil fansene også gøre, helt sikkert. Sammen vil vi forsøge at vende opgøret, siger han ifølge Sportings hjemmeside.
Returopgøret løber af stablen om en uge.

Danmark øjner stor Europa-gevinst
Hattrick | Afsnit 174Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.
Læs mere
Arsenal
Sporting CP
Champions League





































