





Det var ikke uden dramatik, da Club Brugge onsdag spillede 3-3 mod Barcelona i Champions League.
I anden halvleg fik belgierne både omstødt et straffespark og annulleret en scoring efter VAR-gennemgang, og begge kendelser var efterfølgende til debat.
Ifølge Club Brugges anfører Hans Vanaken dømte dommer Anthony Taylor dog korrekt i begge tilfælde.
- Da Vermant scorede, troede jeg, at dommeren ville fløjte kampen af lige efter, men en målmand er beskyttet en anelse mere end markspillerne, og det var den korrekte kendelse.
- Der var heller ikke straffespark til Forbs. Vi fik heller ikke straffespark mod Monaco eller Atalanta. Nogle gange går kendelserne vores vej, og det kunne nemt have endt 4-2.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Når man får point mod Barcelona, kan man godt være stolt, men det var selvfølgelig uheldigt, at det kun blev 3-3, også med tanke på selvmålet, som ikke engang var på et farligt indlæg, siger Vanaken ifølge Det Nieuwsblad.
Club Brugge ligger nummer 22 I Champions League med fire point, mens Barcelona ligger nummer 11 med syv point.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Club Brugge
Barcelona
Champions League



































